Budżet domowy - jak o niego dbać? - Feniko.pl

Blog

Budżet domowy - jak o niego dbać?
Porady
2 lutego 2022

Budżet domowy - jak o niego dbać?

Zanim zaczniesz wdrażać w życie ambitne plany kontroli swojego domowego budżetu, warto zadać sobie pytanie, po co to wszystko? Oczywiście podstawowym powodem jest zapewne chęć oszczędzania i lepszej dbałości o kondycję domowego budżetu, ale warto w tym miejscu zastanowić się, jaki jest tego cel. Pojawienie się celu to nie przypadek. Specjaliści od zarządzania finansowego wskazują, że znalezienie odpowiedniego powodu, dla którego zaczniesz oszczędzanie, jest bardzo istotne. Regularne odkładanie pewnej sumy jest trudne, niezależnie od jej wysokości. Gasnący zapał, nagłe wydatki i brak konsekwencji stanowią główne zagrożenie.

Sprawdź ofertę chwilówek online!

Znalezienie odpowiedniego celu pozwala odwrócić uwagę od wszystkich trudów oszczędzania i skupić się na tym, co chcemy osiągnąć. Spokojnie – końcowy etap nie musi być znacznie oddalony w czasie i nie są wymagane ogromne nakłady finansowe, poprzedzone szeregiem wyrzeczeń. Celem może być odłożenie na wakacje, remont, czy samochód, ale równie dobrym założeniem jest chęć zaoszczędzenia konkretnej sumy na koniec roku lub półrocza. 

Kilka sposobów, jak dbać o budżet domowy

I. Oszacuj bieżące wydatki

Zanim zaczniesz dokładne planowanie domowego budżetu, warto zapoznać się z dotychczasowymi wydatkami. Spójrz wstecz, sprawdź, ile pieniędzy do tej pory przeznaczanych było na rachunki, opłaty mieszkaniowe i bieżące zakupy spożywcze. W tym celu konieczne jest prowadzenie spisu swoich wydatków. Ułatwieniem może być płacenie kartą, dzięki czemu łatwiej w każdej chwili mieć wgląd w dokładne uszczuplanie budżetu. Kontrolę nad wydatkami mogą wspomagać dostępne aplikacje stworzone w tym celu, ale jeśli preferujesz tradycyjne podejście, w zupełności wystarczy zwykła kartka i długopis. Pamiętaj – im wygodniejszy i łatwiejszy sposób, tym lepszy.

II. Kontroluj wpływy

Wydatki określone, pora dowiedzieć się ile dokładnie pieniędzy zasila Twoje konto co miesiąc. O ile w przypadku umowy o pracę w jednej firmie nie stanowi to wyzwania, to w przypadku kilku zajęć lub świadczeniu usług wielu podmiotom, sprawa może się skomplikować. Gdy dodamy do tego dodatkowe świadczenia otrzymywane z uwagi na dzieci, wszelkiego rodzaju ulgi i nieregularne premie — łatwo się pogubić. Najprostszy sposób to ustalenie pewnych punktów naszego przychodu, czyli kwoty, która niezależnie od okoliczności wpływa na Twoje konto. Ta kwota stanowi podstawę naszych wydatków, a każdy dodatkowy przypływ będzie dla nas tylko dodatkiem. Dzięki temu masz pewność, że nie grozi Ci życie ponad stan. 

III. Regularność

Kontrola wydatków raz w miesiącu może być bardziej czasochłonna, niż Ci się wydaje i choć na początku nie będzie sprawiać aż takiego problemu, po pewnym czasie może stać się uciążliwym obowiązkiem. Znajdź sposób na regularną kontrolę swoich wydatków najlepiej tak często, jak to możliwe.

IV. Miejsce na oszczędności

Budżet domowy powinien zostać podzielony na strefy wydatków i oszczędności. Znajdź odpowiednie miejsce dla pieniędzy przeznaczonych na konkretny cel. Może to być konto oszczędnościowe lub odpowiednie miejsce na gotówkę trzymaną w domu. Ważne, by zaoszczędzone pieniądze znajdowały się oddzielnie, co ułatwi śledzenie postępów, a zarazem utrudni korzystanie z nich.

Jeśli oszczędności okażą się niewystarczające — nie rezygnuj. Szybka pożyczka online pozwoli na wygodne i ekspresowe zwiększenie Twoich finansowych możliwości.

Potrzebujesz szybkiej pożyczki przez internet?

Zobacz także:

Czym jest SWIFT?
16 września 2021
Rynek finansowy obfituje w szereg pojęć i skrótów, które nie zawsze...
Szybkie pożyczki online - jak wybrać najlepszą ofertę dla siebie
15 czerwca 2023
Szybkie pożyczki online to jedno z najwygodniejszych rozwiązań finansowych, które można...
Gdzie łatwo dostać chwilówkę?
8 września 2022
Remont mieszkania, zepsuty samochód, czy choroba. To sytuacje, w których gotówka...