Czy za niezapłacony mandat rosną odsetki? - Feniko.pl

Blog

Czy za niezapłacony mandat rosną odsetki?
Porady
3 lutego 2023

Czy za niezapłacony mandat rosną odsetki?

Ukaranie mandatem nigdy nie należy do przyjemnych doświadczeń, szczególnie gdy w grę wchodzi nowy taryfikator mandatów. Gdy stajemy przed koniecznością zapłaty za nasze wykroczenie, pojawiają się pytania: jak to zrobić, do kiedy i czy grożą nam odsetki w przypadku niedotrzymania terminu?

Termin i sposób płatności mandatu

Mandat karny, czyli wystawiony przez odpowiednie służby mundurowe, należy zapłacić w terminie do 7 dni. W przypadku mandatu np. za brak ważnego biletu w komunikacji terminy różnią się w zależności od regulaminu danego przewoźnika.

Tydzień na spłatę to niewiele, ale trzeba przyznać, że zapłacenie mandatu jest bardzo proste. Należność można uregulować w tradycyjny sposób na poczcie lub bezpośrednio u funkcjonariuszy w momencie otrzymania mandatu (możliwa jest płatność kartą). Jeśli chcemy nieco odroczyć płatność, ale nie mamy ochoty stać w kolejkach na poczcie, najprostszym sposobem spłaty jest płatność online. Cała procedura odbywa się w aplikacji bankowej i zajmuje dosłownie kilka minut. Szczegółowy opis krok po kroku dostępny jest tutaj: Jak zapłacić mandat online?

Czy za niezapłacony mandat rosną odsetki?

Co w przypadku gdy odwlekamy spłatę lub zwyczajnie zapomnieliśmy zapłacić mandat w terminie? Raczej nie ma co liczyć na przedawnienie, ponieważ Urząd Skarbowy ma aż 3 lata na odpowiednie rozliczenie z tytułu mandatu. Bez obaw – nie grożą nam odsetki. W przypadku mandatu karnego nie są one naliczane niezależnie od długości przekroczonego terminu. To nie oznacza niestety, że do naszego mandatu nie zostanie doliczona żadna dodatkowa kara.

Czy niezapłacony mandat ulega przedawnieniu?

To pytanie zadaje sobie wiele osób, liczących na to, że mandat ulegnie przedawnieniu i faktycznie tak jest, ale dopiero po 3 latach. Nie ma, więc większych szans na to, że do tego czasu urząd się o Ciebie nie upomni. Warto, więc mandat przyjąć, a następnie go opłacić. Oczywiście zawsze można skorzystać z możliwości nieprzyjęcia kary i skierowania sprawy do sądu, trzeba mieć jednak na uwadzę to, że jeśli sprawę przegramy to koszty, będą znacznie wyższe. Najgorszą możliwością wydaję się zignorowanie faktu i liczenie na to, że komornik nie zapuka, to sytuacja bardzo niepewna i stresująca dodatkowo z dużym prawdopodobieństwem skazana na porażkę.

Konsekwencje nieopłacenia mandatu

W przypadku braku spłaty Urząd Skarbowy wysyła na nasz adres listowne wezwanie do zapłaty w nowym terminie. Jeśli środki wciąż nie wpłyną na wyznaczone przez US konto — rozpoczyna się procedura komornicza. Gdy do tego dojdzie, należność za mandat zostanie zazwyczaj potrącona ze zwrotu podatku, wypłaty lub innego świadczenia. Maksymalna kwota, jaką może zająć komornik, wynosi równowartość 60% wynagrodzenia. Warto mieć na uwadze, że w takim wypadku ponosimy również koszty egzekucji komorniczej, a co za tym idzie, spłacamy więcej, niż tylko wartość mandatu. W sytuacji, kiedy jednak urząd postara się o wysłanie do Ciebie ponagleń, a Ty unikniesz ich odbioru, możesz zostać zatrzymany nawet na kilka dni i osadzony w areszcie. Jednak nawet jeśli spędzisz kilka dni w tym niezbyt ciekawym miejscu, nadal będzie ciążyła na Tobie konieczność spłaty mandatu.

Nie płacąc za mandat możesz trafić do BIK

Niestety istnieje możliwość trafienia do Biura Informacji Kredytowej, jest to możliwe w szczególności, wtedy kiedy sprawa dotyczy ignorowania nie jednego, a kilku mandatów. Oczywiście wiele zależy również od tego, na jaką kwotę opiewa Twoje zadłużenie. Im jest wyższe, tym sytuacja robi się gorsza.

Gdzie sprawdzisz, że masz niezapłacony mandat?

Jeśli nie jesteś pewien, czy opłaciłeś swój ostatni mandat, to istnieje bardzo wygodny sposób, aby się dowiedzieć. Nie musisz nawet wychodzić z domu. Wystarczy, że wejdziesz na stronę infokonsument.pl, założysz konto i uzyskujesz dostęp raportów, w których znajdziesz historię swoich zadłużeń. W tym samym miejscu znajdziesz również informację o niezapłaconych mandatach. Rejestracja jest darmowa, a cały proces zajmie Ci kilka minut.

Zastrzyk gotówki na spłatę mandatu

Nie ma dobrego momentu na otrzymanie mandatu i niezależnie od okoliczności nie jest to nic przyjemnego. Dodatkowo na podstawie taryfikatora mandatów, obowiązującego od 1 stycznia 2023 roku, nasze wykroczenia mogą być karane znacznie wyższymi kwotami niż dotychczas. Mandat za przekroczenie prędkości może wynosić nawet 2500 zł lub do 5000 zł w przypadku recydywy. Takie sumy mogą stanowić poważne obciążenie naszego budżetu, a jak już wiemy, zbędna zwłoka jest niewskazana. Szybkie wyjście z sytuacji może stanowić pożyczka chwilówka. Dzięki temu na konto może trafić do 3000 zł nawet 15 minut po złożeniu wniosku.

Zobacz także:

Więcej możliwości z Feniko.pl. Teraz pożyczka do 2500 zł
4 marca 2021
Każdemu z nas zdarzają się chwile, w których pilnie potrzebujemy gotówki....
Bezpieczne pożyczki przez internet - ochrona danych i transakcji
4 września 2023
W dzisiejszym cyfrowym świecie, gdzie wiele transakcji odbywa się online, bezpieczeństwo...
Pożyczka 500 zł w internecie
3 lutego 2023
Koniec miesiąca to czas, kiedy nasz budżet powoli się wyczerpuje. Wtedy...