Z czego wynika koszt pożyczki? - Feniko.pl

Blog

Z czego wynika koszt pożyczki?
Porady
19 października 2022

Z czego wynika koszt pożyczki?

Każdy, kto chce skorzystać z pożyczki online, powinien zaznajomić się ze szczegółami umowy, w której opisane będą wszystkie koszty związane z tą usługą. W zależności od firmy udzielającej pożyczki wysokość kosztów składających się na finalną sumę do spłaty może się różnić. Aby ogólnie ułatwić poruszanie się w gąszczu finansowych wątpliwości, poniżej zebraliśmy garść najważniejszych informacji o pełnych kosztach, które ponosi się przy wzięciu pożyczki.

Koszt pożyczki – co to jest?

Całkowity koszt pożyczki online to wszelkie koszty, które pożyczkobiorca zobowiązany będzie ponieść w związku z zawarciem umowy pożyczki, w tym odsetki, czy też prowizje. Aby zaznajomić się z wysokością odsetek kapitałowych, ewentualnych odsetek za opóźnienie oraz prowizji stanowiącej pozaodsetkowy koszt kredytu najlepiej skorzystać z formularza informacyjnego i projektu umowy udostępnianym pożyczkobiorcy. Nie ma potrzeby samodzielnego wyliczania kwoty, ponieważ jest ona dokładnie podana w formularzu informacyjnym i możliwa do sprawdzenia jeszcze przed zawarciem umowy. W Feniko.pl masz dostęp do szybkich i bezpiecznych usług o właśnie takim transparentnym charakterze. Jeśli chcesz poznać szczegóły kształtowania się całkowitej kwoty spłaty, sprawdź jak obliczyć raty pożyczki.

Co składa się na koszt pożyczki?

Ile właściwie kosztuje pożyczka? Otóż całkowity koszt pożyczki jest sumą zróżnicowanych opłat, wśród których wyróżnia się przede wszystkim:

  • Kapitał – jest to kwota do spłaty, która pożyczona została od wierzyciela. 
  • Odsetki – wynikające z wysokości oprocentowania. Wyróżnia się oprocentowanie stałe oraz oprocentowanie zmienne.
  • Dodatkowe opłaty – ustalane indywidualnie przez firmy pożyczkowe. Koszty dodatkowe są najczęstszym źródłem problemów – przede wszystkim dlatego, że wielu pożyczkobiorców umowę pożyczki czyta pobieżnie, nie zwracając uwagi na szczegóły.

Dodatkowe opłaty, czyli pozaodsetkowe koszty kredytu to wszystkie koszty, które konsument ponosi w związku z umową o kredyt konsumencki, z wyłączeniem odsetek. Zapisy na ten temat muszą się znajdować w każdej umowie o pożyczkę, jednak w przypadku krótkoterminowych pożyczek pozabankowych wysokość RRSO nie przekłada się na wysokość całkowitych kosztów w sposób oczywisty. Koszty dodatkowe natomiast mogą się różnić w zależności od firmy pożyczkowej – do takich kosztów zalicza się przede wszystkim:

  • opłaty przygotowawcze (czyli opłaty za sporządzenie wniosku o pożyczkę),
  • prowizje za udzielenie pożyczki,
  • ubezpieczenia (zwykle od utraty źródła dochodów),
  • koszty dodatkowych zabezpieczeń pożyczki,
  • inne opłaty, także nieobowiązkowe, które pożyczkobiorca ponosi w związku z umową.

Aby rozsądnie pożyczać pieniądze, jeszcze przed podpisaniem umowy należy dokładnie zapoznać się z wszelkimi opłatami – dopiero po wzięciu pod uwagę tych wszystkich czynników będzie wiadome, jaki jest całkowity koszt pożyczki

Z czego wynika koszt pożyczki?

Ważne jest, aby pamiętać, że pożyczkodawca zobowiązany jest do udzielania pełnej informacji dotyczącej danej pożyczki na etapie przedkontraktowym, czyli zanim dojdzie do zawarcia umowy pożyczki. O tym, co powinna zawierać umowa pożyczki, pisaliśmy na naszym blogu. W Feniko.pl pożyczkobiorca otrzymuje formularz informacyjny zawierający wszystkie wymagane prawem informacje na temat wybranej przez siebie oferty, w tym koszty pożyczki oraz projekt umowy pożyczki gotówkowej. W Feniko.pl zadbaliśmy, aby cała procedura związana z udzielaniem pożyczki była jak najłatwiejsza i jak najszybsza — wystarczy skorzystać z naszego kalkulatora, który pozwoli obliczyć kwotę do spłaty i jej składowe dosłownie w kilka sekund.

Korzystanie z pożyczek online to skuteczny sposób na wyjście z finansowych tarapatów. Jednak, aby faktycznie sobie pomóc w trudnej sytuacji, musimy znać dokładny koszt pożyczki, na jaką się decydujemy. W przeciwnym razie niespodziewane koszty zaszkodzą jeszcze bardziej nam i naszemu budżetowi domowemu. Aby ustrzec się przed taką ewentualnością, skorzystajmy ze specjalnego kalkulatora na stronie pożyczkodawcy, zapoznajmy się z formularzem, podliczmy wszystkie opłaty, w tym zwróćmy uwagę na koszty dodatkowe i podejmijmy świadomą decyzję, czy stać nas na taką pożyczkę, czy lepiej skorzystać z innej oferty. Szybka pożyczka online? Z Feniko.pl to proste!

Zobacz także:

Umowa o dzieło/zlecenie - czy dostaniesz kredyt?
8 kwietnia 2022
W opinii publicznej utarło się, że kredyt, leasing lub dowolna forma...
Pożyczka 2000 - o czym musisz wiedzieć?
5 maja 2021
Niespodziewane wydatki mogą Cię zaskoczyć w każdym momencie. Często są to...
Pożyczka 700 zł online. Sprawdź jak szybko można ją mieć!
3 lutego 2023
Każdy z nas stara się planować swój budżet domowy, jednak często...