Jak obliczyć raty pożyczki? - Feniko.pl

Blog

Jak obliczyć raty pożyczki?
Porady
30 grudnia 2021

Jak obliczyć raty pożyczki?

Finanse to bardzo często temat tabu wśród znajomych czy rodziny. Nie rozmawiamy na ogół o własnych kredytach czy pożyczkach. W obliczu braku potrzebnych informacji poszukujemy ich zazwyczaj w innych miejscach. Jednym z trapiących pożyczkobiorców wątków są raty. Klienci zastanawiają się, co je kształtuje? Dlaczego ich wysokość jest taka, a nie inna? I w jaki sposób obliczyć raty pożyczki? Spieszymy z odpowiedziami.

Co kształtuje raty pożyczki?

Rata pożyczki to równa część całkowitej kwoty spłaty, którą płaci się w określonych odstępach czasu. Najbardziej popularny jest model comiesięcznej spłaty. Na wysokość pojedynczej raty pożyczki ma jednak wpływ większa liczba czynników, niż tylko długość umowy i kwota pożyczki.

Każda rata jest sumą składową kilku najważniejszych czynników. Na ratę składa się: kapitał pożyczki, prowizja oraz oprocentowanie. Wysokość odsetek zależy od stopy procentowej, wielkości pożyczki, czasu, na jaki została ona przyznana oraz sposobu wyznaczania odsetek. Prowizja natomiast to forma wynagrodzenia dla pożyczkodawcy za czasowe udostępnienie pewnej kwoty w formie pożyczki.

Każdy podmiot finansowy oferujący pożyczki, kredyty czy nawet sprzedaż ratalną musi w swojej ofercie zawrzeć informację o wysokości RRSO. Wskaźnik ten ma na celu pomóc konsumentowi w porównaniu ofert i znalezienie najkorzystniejszej z nich. Na wartość RRSO wpływają koszty ponoszone przy korzystaniu z pożyczki czy kredytu, a wyrażane są one w procentach. Im niższy procent, tym mniejszy poniesiony koszt.

Ratę każdej pożyczki można obliczyć ze specjalnego wzoru lub za pomocą przeznaczonych do tego kalkulatorów dostępnych w internecie. Należy jedynie znać wymienione wyżej wartości, takie jak: kwota pożyczki, oprocentowanie, liczba rat płatnych w ciągu roku, całkowita liczba rat oraz wysokość prowizji.

Pożyczka na raty w Feniko

W Feniko każdy Klient może bez problemu zaznajomić się z planowaną wysokością rat za pomocą kalkulatora dostępnego na stronie głównej. Formularz bierze pod uwagę wszystkie czynniki, a także przysługujące promocje i określa nie tylko wartość raty, ale także całkowitą kwotę spłaty. Widoczne są również szczegóły, takie jak: prowizja, odsetki, RRSO oraz termin spłaty. Wszystko w jednym miejscu, by cały proces starania się o pożyczkę był jak najprostszy. Wejdź na stronę Feniko i sprawdź, ile wynosić będzie rata Twojej pożyczki!

Zobacz także:

Pierwsza pożyczka za darmo
22 września 2021
Częstą barierą, która nie pozwala nam osiągnąć naszych celów czy marzeń...
Gotówka online do 4000 zł - spełnij swoje pilne potrzeby finansowe z Feniko
4 września 2023
W życiu zdarzają się sytuacje, kiedy pilnie potrzebujemy dodatkowych środków finansowych....
Czym są odsetki?
8 lipca 2021
Zazwyczaj, kiedy pożyczamy pieniądze, kupujemy coś na raty lub wpłacamy pieniądze...