Czy płatności online zastąpią gotówkę? - Feniko.pl

Blog

Czy płatności online zastąpią gotówkę?
Porady
23 lutego 2022

Czy płatności online zastąpią gotówkę?

Większość punktów handlowych i usługowych w naszym kraju posiada terminale płatnicze, a możliwości płatności za ich pośrednictwem mnożą się na naszych oczach. Karta, telefon, smartwatch, kod BLIK i inne. W porównaniu z innymi nacjami, mieszkańcy naszego kraju chętnie korzystają z nowych form płatności, a pandemia jeszcze przyspieszyła ten trend. Do tego dochodzą przecież także zakupy online, usługi komunikacyjne, zamawianie jedzenia czy inne działania w internecie, za które coraz rzadziej płaci się gotówką, a czasem wręcz nie ma takiej możliwości.

Gotówką czy kartą?

Pytanie to pojawia się przy sklepowej kasie niemal przy każdej transakcji, niezależnie czy jest to ogromny market budowlany czy też mała osiedlowa kwiaciarnia. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Warszawski Instytut Bankowości, prawie 65% Polaków zapytanych o preferowany rodzaj płatności częściej wybiera kartę niż gotówkę. Pozostaje więc pytanie, czy zbliżamy się do momentu, w którym fizyczne pieniądze mogą zostać całkowicie wyparte przez waluty elektroniczne lub kryptowaluty?

Kryptowaluty a pieniądze elektroniczne

Część ekonomistów największą konkurencję dla standardowego pieniądza upatruje właśnie we wspomnianych kryptowalutach z Bitcoinem na czele. Nie są to bezpodstawne przypuszczenia, ponieważ od września 2021 roku wizja ta jest realizowana w praktyce. Na eksperyment zdecydował się Salwador uznając Bitcoina za oficjalny środek płatniczy tego kraju. Każdy obywatel ma do dyspozycji specjalną aplikację do obsługi swojego wirtualnego portfela i możliwość płatności z jej pomocą. Niewątpliwą zaletą wydaje się wygoda oraz uniezależnienie się Salwadoru od wahania kursów walut. Zdaniem specjalistów przyniosło to również wzrost inwestycji zagranicznych w tym kraju.

Sprawdź ofertę szybkiej pożyczki online!

 

Należy jednak pamiętać, że aby zapewnić swobodny przepływ pieniądza, rząd Salwadoru musi stale wykupować coraz więcej kryptowaluty. Niestabilny rynek i wahania kursu mogą zagrażać bezpieczeństwu całej gospodarki karaibskiego państwa. W efekcie już w styczniu agencja ratingowa Moody’s zapowiedziała, że Salwadorowi grozi niewypłacalność. Fakt potęguje brak porozumienia między rządem i międzynarodowymi instytucjami finansowymi oraz nieodpowiedzialna polityka ekonomiczna urzędującego prezydenta, który kupuje Bitcoiny na własną rękę na koszt państwa.

Ten eksperyment pokazuje, że nawet małe gospodarki mogą nie być jeszcze gotowe na taki przeskok, szczególnie gdy mamy do czynienia z brakiem porozumienia z finansowymi podmiotami z zewnątrz. Mimo to coraz więcej podmiotów państwowych interesuje się tego typu rozwiązaniem, Polska nie jest w tym kontekście wyjątkiem. Pod koniec 2021 roku PKO BP ogłosiło powstanie pierwszej polskiej kryptowaluty — PolCoin. Nad swoimi elektronicznymi odpowiednikami pracują również Stany Zjednoczone, Chiny oraz Unia Europejska.

Zainteresowanie banków centralnych poszczególnych państw tematem cyfrowej waluty pokazuje chęć kontroli tego rynku. Pierwsi problem ten zauważyli Chińczycy, którzy mocno inwestowali w rozwój rynku Bitcoina, ale w pewnym momencie partia rządząca zauważyła, że nie ma żadnej kontroli nad odpływem kapitału za granicę za pomocą kryptowalut. Przyjęto więc odpowiednie regulacje i przyspieszono proces wprowadzenia do obiegu Elektronicznego Juana.

Czy płatności online zastąpią gotówkę?

Podsumowując – nie ulega wątpliwości, że przyszłość pieniądza stanowią wszelkiego rodzaju transakcje online. Jednak póki co są one dopełnieniem i nawet jeśli ich popularność będzie stale rosnąć, ich pokrycie wciąż stanowi gotówka, a mennice szybko nie zrezygnują z całkowitej produkcji fizycznych pieniędzy.

Niezależnie od tego, czy wolisz płatności elektroniczne czy należysz do zwolenników gotówki, pożyczki online w Feniko realizowane są zarówno za pośrednictwem przelewu, jak i czeków gotówkowych.

Potrzebujesz szybkiej pożyczki online?

Zobacz także:

Kiedy bank może odrzucić wniosek o raty?
15 czerwca 2023
Odrzucenie wniosku o raty może być dużym rozczarowaniem dla klienta. Często...
Bank odrzucił Twój wniosek kredytowy. Sprawdź co robić!
8 kwietnia 2022
Pozytywne rozpatrzenie wniosku kredytowego jest sumą wielu czynników. Z tego powodu...
Pożyczki online w czasie inflacji
8 września 2022
Wartość inflacji w 2022 roku zarówno w Polsce, jak i całej...