Historia kredytowa - jak o nią dbać? - Feniko.pl

Blog

Historia kredytowa - jak o nią dbać?
Porady
26 kwietnia 2022

Historia kredytowa - jak o nią dbać?

Zanim zaczniesz zastanawiać się, dlaczego budowanie pozytywnej historii kredytowej jest ważne, warto zapoznać się, czym dokładnie jest owa historia kredytowa. A jest to zbiór wszystkich danych zgromadzonych na temat Twoich kredytów przechowywanych w Biurze Informacji Kredytowej. Znajdują się tam informacje na temat już spłaconych zobowiązań, aktualnie spłacanych kredytów oraz ewentualnych niedociągnięć względem dotrzymywania terminów.

Dlaczego pozytywna historia kredytowa jest ważna?

Należy pamiętać, że na budowanie historii kredytowej wpływ mają nie tylko kredyty i pożyczki, ale także wszelkiego rodzaju spłaty ratalne, karty kredytowe, a także debety oraz poręczenia. Pozytywna historia kredytowa jest ważna głównie w przypadku korzystania z kolejnych kredytów i innych zobowiązań. W dużej mierze to na jej podstawie sporządza się tzw. „Scoring BIK”, który ma wymierny wpływ na decyzję o przyznaniu niektórych kredytów. Twoją historię kredytową możesz bez przeszkód sprawdzić, generując bezpłatny raport po uprzedniej rejestracji na stronie BIK.

Jak dbać o pozytywną historię kredytową?

Na historię kredytową wpływa wiele podjętych przez Ciebie decyzji finansowych, istnieje jednak kilka podstawowych zasad, których przestrzeganie na pewno wspomaga budowanie pozytywnej historii kredytowej.

  1. Korzystanie z kredytów i pożyczek — duża ilość terminowo spłacanych zobowiązań pozwoli Ci na zbudowanie pozytywnej historii.
  2. Kupowanie na raty — podobnie jak w przypadku pożyczek, korzystanie i terminowe spłacanie rat produktowych pozytywnie wpływa na Twoją ocenę.
  3. Karty kredytowekorzystanie z tej formy pożyczania również buduje Twoją historię kredytową, a regularne kontrolowanie zadłużenia może być pozytywnie postrzegane przez pożyczkodawcę. 
  4. Terminowe spłacanie zobowiązań — każde opóźnienie se spłatą raty lub pożyczki online jest odnotowywane. Staraj się dotrzymywać terminów.
  5. Unikanie windykacji — jeśli z jakichś powodów nie jesteś w stanie spłacić zobowiązania w terminie, udaj się do pożyczkodawcy i wypracuj porozumienie. Pod żadnym pozorem nie dopuszczaj do rozpoczęcia procedury windykacji.

Pamiętaj, aby nie zapożyczać się niewspółmiernie do Twoich finansowych możliwości. Unikaj zaciągania kilku pożyczek jednocześnie lub spłacania pożyczki online kolejną. Więcej porad na temat planowania budżetu znajdziesz w jednym z naszych wpisów pt. „Budżet domowy — jak o niego dbać?

Czy można skorzystać z pożyczki online w przypadku złej historii kredytowej?

Zła historia kredytowa nie oznacza od razu utraty szansy na skorzystanie z kredytu lub pożyczki online. Nieznaczne niedociągnięcia są najczęściej dopuszczane przez pożyczkodawców. Pamiętaj jednak, że każda negatywna przesłanka może w przyszłości wpłynąć na decyzję. Zastosuj nasze rady i zadbaj nie tylko o swój budżet, ale również historię kredytową!

Zobacz także:

5 zalet pożyczek online
9 grudnia 2021
Poszukiwania dodatkowego wsparcia finansowego mogą często zakończyć się na skorzystaniu z...
Kiedy bank może odrzucić wniosek o raty?
15 czerwca 2023
Odrzucenie wniosku o raty może być dużym rozczarowaniem dla klienta. Często...
Długoterminowe planowanie finansów. Jak oszczędzać na emeryturę i nie tylko
3 listopada 2023
W dzisiejszym zabieganym świecie planowanie finansów na przyszłość może wydawać się...