Czym jest scoring BIK - Feniko.pl

Blog

Czym jest scoring BIK
Porady
29 października 2021

Czym jest scoring BIK

Podczas poszukiwania najkorzystniejszych ofert pożyczek czy kredytów można natknąć się na wiele nieznanych wcześniej nazw i pojęć. Jedną z nowości może być fraza: „scoring BIK”. Czym jest ów scoring i do czego służy w świecie finansów? Wszystkie najważniejsze informacje na ten temat zawarte są w poniższym tekście.

Czym jest scoring BIK?

Choć termin — scoring BIK — brzmi profesjonalnie i skomplikowanie, to nic innego, jak ocena punktowa zdolności kredytowej. Gdy ubiegasz się o pożyczkę, bank lub inna instytucja pożyczkowa mogą przeprowadzić taką procedurę w celu dokładnej weryfikacji prawdopodobieństwa spłaty.

Ocena punktowa BIK to jedno z wielu narzędzi pomagających instytucjom finansowym w podejmowaniu decyzji o przyznaniu pożyczki. Należy pamiętać, że nie jest to jedyne kryterium brane pod uwagę przy ocenie zdolności kredytowej. Ponadto każda instytucja pożyczkowa może korzystać z nieco innego systemu scoringowego oraz przyjmować różne wyniki punktowe jako akceptowalne dla przyznania pożyczki.

Jak obliczyć ocenę punktową BIK?

Scoring BIK obliczany jest na podstawie skomplikowanych matematycznych algorytmów. Twój wynik scoringu może wynosić od 1 do 100 punktów. Na oszacowanie punktowe składa się kilka ważnych czynników. Po pierwsze — Twoja historia kredytowa z uwzględnieniem takich czynników, jak: częstotliwość pożyczania, pożyczane kwoty, spłaty w terminie lub niedotrzymanie terminów oraz w najgorszym wypadku — poziom zadłużenia.

Kolejnym ważnym czynnikiem jest porównanie Twojej historii oraz wiarygodności kredytowej do Klientów mających zbliżone wyniki, a którzy już otrzymali pożyczkę. Na podstawie tych danych pożyczkodawca może oszacować, jakie jest prawdopodobieństwo, że Klient określonego typu spłaci pożyczkę bez większych problemów.

Samodzielne określenie oceny punktowej nie jest możliwe, ale każdy kto ma już jakąś historię kredytową może w łatwy sposób sprawdzić swój scoring. Wystarczy pobrać Raport BIK dostępny na stronie bik.pl. W raporcie zawarte zostaną wszystkie wspomniane informacje wraz z oceną punktową BIK. Pamiętaj — im wyższy wynik punktowy, tym lepiej. Oznacza to, że prawdopodobieństwo spłaty w Twoim wypadku zostało określone jako wysokie i nie powinieneś mieć większych problemów z przyznaniem pożyczki. Jeśli interesuje Cię pożyczka, sprawdź naszą ofertę!

Zobacz także:

Szybkie pożyczki bezgotówkowe
13 kwietnia 2021
Jeśli poszukujesz bezpiecznego rozwiązania, które pozwoli Ci zrealizować plan finansowy -...
Kredyt studencki - jak to wygląda w 2021
24 września 2021
Wybierasz się na studia i martwisz się, że Twój kierunek będzie...
Jaka kwota pożyczki jest zwolniona od podatku?
13 stycznia 2021
Zdarza się, że nasz domowy budżet zostaje nadszarpnięty przez niespodziewane wydatki....