Jak zapłacić mandat online? - Feniko.pl

Blog

Jak zapłacić mandat online?
Porady
29 października 2021

Jak zapłacić mandat online?

Polska policja i inne służby porządkowe wystawiają prawie 4 mln mandatów karnych rocznie. Wynika z tego, że statystycznie niemal co ósmy dorosły Polak choć raz w roku zostaje ukarany jakimś mandatem. Najczęstsze wykroczenia dotyczą łamania przepisów drogowych, choć w 2020 roku sporą część wszystkich mandatów stanowiły te przyznawane za nieprzestrzeganie przepisów sanitarnych. Otrzymując mandat, najczęściej nasuwa się  pytanie: „Za co?”, a następnie „Jak go zapłacić?”. Postaramy się odpowiedzieć na drugie z nich.

Tradycyjna płatność mandatu

Po otrzymaniu mandatu istnieją dwie podstawowe formy płatności. Pierwsza z nich to zapłacenie mandatu bezpośrednio funkcjonariuszom, którzy nas ukarali. Większość radiowozów posiada w wyposażeniu kasy i terminale płatnicze, dzięki czemu można załatwić sprawę płatności tuż po otrzymaniu kary. Zdarza się jednak, że funkcjonariusze nie posiadają odpowiednich narzędzi potrzebnych do rozliczenia mandatu lub nie mamy chęci uiszczenia opłaty w danym momencie. W takiej sytuacji zostaniemy poinformowani o innych sposobach płatności. Jeśli po ukaraniu mandatem zdamy sobie sprawę, że nasze środki na koncie mogą być na wyczerpaniu, możemy w łatwy sposób zasilić swoje konto dodatkowymi pieniędzmi. Tym sposobem może być szybka pożyczka w Feniko.

Po zebraniu wystarczającej kwoty pieniędzy pozostaje już jedynie zapłacić mandat. Najbardziej tradycyjną formą spłaty jest udanie się na pocztę i opłacenie kary bezpośrednio w wyznaczonym do tego miejscu. W tym wypadku potrzebujemy oryginalnego mandatu oraz jego odcinka A i B, który umożliwia opłatę właśnie w placówce pocztowej. Płatność mandatu na poczcie wymaga od nas poświęcenia większej ilości czasu oraz przebrnięcia przez bardziej skomplikowaną procedurę. Należy także pamiętać, że Poczta Polska pobiera opłatę w wysokości 10 zł za tę formę płatności.

Jak zapłacić mandat online?

Płatność internetowa za mandat jest bardzo prosta i odbywa się wyłącznie za pośrednictwem bankowości elektronicznej lub aplikacji mobilnej naszego banku. Wszystko, co należy zrobić to zalogować się na konto bankowe i postępować zgodnie z instrukcją.

Najpierw odszukujemy zakładkę „przelewy podatkowe”. W zależności od banku może ona znajdować się w innym miejscu. Zazwyczaj widnieje w kategorii „przelewy” lub „usługi dodatkowe”. Po wybraniu odpowiedniej zakładki ukaże się kilkanaście formularzy. Spośród nich należy odszukać formularz pt. „Mandaty” i wybrać opcję „przelew do Urzędu Skarbowego”. Poproszeni zostaniemy o podanie miejsca i w tym wypadku należy wybrać Opole. Pełen adres urzędu przyjmującego opłaty za mandaty to: I Urząd Skarbowy w Opolu, ul. Rejtana 3B, 45-331, Opole.

Teraz pozostaje już uzupełnić jedynie kwotę mandatu, numer PESEL oraz identyfikację zobowiązania. Wspomniana identyfikacja zawiera serię i numer mandatu widoczne na samej górze mandatu otrzymanego od funkcjonariuszy. Termin spłaty należności za mandat to zaledwie 7 dni. Jeśli potrzebujesz krótkoterminowego wsparcia finansowego, dobrym sposobem może być szybka pożyczka, którą możesz zwrócić nawet po tygodniu.

Zobacz także:

Pożyczka za zero procent
29 października 2021
Pożyczka zero procent przez internet to szybki i wygodny sposób na...
Ekspresowa pożyczka, czyli jak szybko i wygodnie zwiększyć swój budżet
11 grudnia 2023
Potrzebujesz nagłego wzmocnienia swojego budżetu? Ekspresowa pożyczka online to rozwiązanie stworzone...
Czy warto brać pożyczkę na wakacje?
26 kwietnia 2022
Wiosenna pogoda zwiastuje zbliżający się sezon wakacyjny. Samochodowa wycieczka po kraju,...