Kiedy bank może odrzucić wniosek o raty? - Feniko.pl

Blog

Kiedy bank może odrzucić wniosek o raty?
Porady
15 czerwca 2023

Kiedy bank może odrzucić wniosek o raty?

Odrzucenie wniosku o raty może być dużym rozczarowaniem dla klienta. Często zdarza się, że nawet osoby z dobrą historią kredytową mogą otrzymać negatywną odpowiedź od banku. Dlaczego tak się dzieje i jakie są przyczyny odrzucenia wniosku o raty?

Kiedy bank może odrzucić wniosek o raty?

Jednym z najważniejszych czynników decydujących o tym, czy bank udzieli kredytu, jest zdolność kredytowa klienta. Banki dokładnie analizują historię kredytową klienta, jego źródło dochodu, wiek, rodzaj zatrudnienia, a także koszty utrzymania. W przypadku niskiej zdolności kredytowej bank może odrzucić wniosek o raty lub zaproponować wyższą stawkę oprocentowania, co może spowodować, że spłata zobowiązania będzie trudniejsza.

Zobacz, jak zwiększyć swoją zdolność kredytową. Przeczytaj nasz poprzedni wpis o najlepszych sposobach na uzyskanie pożyczki lub kredytu.

Dochody a odrzucenie kredytu

Kolejnym powodem odrzucenia wniosku o raty mogą być niewystarczające dochody klienta. Banki wymagają, aby dochody klienta pokrywały kwotę miesięcznej raty. Jeśli dochody są zbyt niskie, bank może odrzucić wniosek lub zaproponować niższy limit kredytowy.

Istnieją również inne czynniki, które mogą przyczynić się do odrzucenia wniosku o raty, takie jak niska liczba punktów w systemie scoringowym, brak historii kredytowej, niewystarczająca dokumentacja lub negatywna historia kredytowa.

Pożyczki online — alternatywa dla kredytu?

Jednym z rozwiązań dla osób, którym bank odmówił kredytu, mogą być pożyczki online. Firmy pożyczkowe często nie wymagają od klientów posiadania pozytywnej historii kredytowej i są bardziej elastyczne w doborze kwoty i okresu spłaty. Procedura uzyskania pożyczki online jest również znacznie prostsza i szybsza, a w niektórych przypadkach możliwe jest nawet otrzymanie pożyczki w ciągu kilku minut od złożenia wniosku.

W przypadku pożyczek online nie ma również konieczności wychodzenia z domu i umawiania się na spotkanie z doradcą finansowym, co może być szczególnie wygodne dla osób, które nie mają czasu na wizyty w banku. Jednym z wad pożyczek online może być wyższe oprocentowanie, jednak warto zwrócić uwagę na to, że w przypadku krótkoterminowych pożyczek online koszty nie są tak wysokie jak w przypadku kredytów długoterminowych oferowanych przez banki.

Zobacz także:

Finanse rodzinne. Jak efektywnie zarządzać budżetem domowym
3 listopada 2023
Zarządzanie budżetem domowym to kluczowy element utrzymania stabilności finansowej rodziny. Świadome...
Pożyczka 400 zł online - czy warto?
3 lutego 2023
Pilne wydatki mogą pojawić się w każdej chwili. Często zdarza się,...
Kredyt studencki - jak to wygląda w 2021
24 września 2021
Wybierasz się na studia i martwisz się, że Twój kierunek będzie...