Kradzież tożsamości — na co zwracać uwagę? - Feniko.pl

Blog

Kradzież tożsamości — na co zwracać uwagę?
Porady
17 sierpnia 2022

Kradzież tożsamości — na co zwracać uwagę?

Kradzież tożsamości jest nielegalnym wykorzystaniem danych osobowych ofiary przez oszusta. Dzięki niej złodziej Twojej tożsamości podszywa się pod Ciebie w celu uzyskania korzyści (zazwyczaj finansowych). W dobie internetu jesteśmy szczególnie narażeni na tego typ przestępstwa, często nie zwracając uwagi na to, gdzie zostawiamy swoje wrażliwe dane osobowe.

Jak ustrzec się przed kradzieżą tożsamości? Sposoby złodziei na kradzież tożsamości:

 • przez Twoją skrzynkę pocztową
 • przez Twoje konto w sieci
 • kradnąc Twój portfel
 • przeszukując Twoje śmieci

Jednym z najczęstszych sposobów na kradzież tożsamości jest kradzież portfela, w którym znajdują się karty i dowody tożsamości, z których oszuści mogą korzystać. Chyba że skorzystasz z naszych wskazówek:

 • nie zapisuj kodów PIN
 • nie noś przy sobie karty ubezpieczenia społecznego
 • jeśli dojdzie do kradzieży Twojego portfela, zgłoś to niezwłocznie

Na co zwrócić uwagę, jeśli przypuszczasz, że zostałeś ofiarą kradzieży tożsamości?

 • nieznane opłaty na wyciągu bankowym
 • podejrzane rachunki ze szpitala
 • nowe rachunki bankowe lub karty kredytowe
 • złożone w Twoim imieniu wezwania do zapłaty, telefony windykacyjne z różnych podmiotów takich jak banki, operatorzy sieci komórkowych

Jeżeli padniesz ofiarą przestępstwa, jakim jest kradzież tożsamości. Przede wszystkim musisz działać szybko. Zacznij od zgłoszenia swojego przypadku w Urzędzie Gminy, a następnie w banku, który wprowadzi informację do bazy dokumentów zastrzeżonych. Możesz również wejść na stronę IdentityTheft.gov i uzyskać bezpłatny plan działań zapobiegawczych. Jeśli zdążysz zgłosić kradzież karty lub czeków, zanim złodziej dokona jakiejkolwiek transakcji, nie zostaniesz obciążony kosztami.

Cyberprzestępczość

Złodzieje mogą przywłaszczyć sobie Twoją tożsamość, włamując się na Twoje konta internetowe, które w dzisiejszych czasach większość z nas ma. Często na wielu platformach społecznościowych. Cyberprzestępcy wykorzystują te wycieki, biorąc pożyczkę online na Twoje dane osobowe. W Feniko naszym priorytetem jest bezpieczeństwo oraz proste zasady zawierania umów z naszymi klientami.

Co jeszcze możesz zrobić, aby zapewnić sobie większe bezpieczeństwo w internecie?

Aby chronić się przed cyberprzestępcami, warto sprawdzać bezpieczeństwo kont, używać menadżera haseł, tworząc trudne do odgadnięcia kombinacje. Ustawić uwierzytelnienie dwuskładnikowe.

Jak stworzyć silne hasło?

Po pierwsze stosuj połączenie cyfr, liczb i symboli, nie używając swoich danych osobowych, które wydają się być oczywiste, takich jak: data urodzenia lub imię dziecka. Nie zapisuj swoich haseł na urządzeniach, które nie należą do Ciebie, jak również nie wysyłaj swoich haseł w wiadomościach mailowych lub SMS-em. 

Szukasz rzetelnego pożyczkodawcy? W Feniko dbamy o to, aby każda transakcja przebiegała w sposób bezpieczny, niezależnie od tego, na jaki rodzaj pożyczki się zdecydujesz.

Zobacz także:

Ekspresowa pożyczka, czyli jak szybko i wygodnie zwiększyć swój budżet
11 grudnia 2023
Potrzebujesz nagłego wzmocnienia swojego budżetu? Ekspresowa pożyczka online to rozwiązanie stworzone...
Odpowiedzialne korzystanie z pożyczek online w okresie niepewności gospodarczej
4 września 2023
W obliczu niepewności gospodarczej, wielu z nas może znajdować się w...
Jaka kwota pożyczki jest zwolniona od podatku?
13 stycznia 2021
Zdarza się, że nasz domowy budżet zostaje nadszarpnięty przez niespodziewane wydatki....