Gdzie wymienić zniszczony banknot? - Feniko.pl

Blog

Gdzie wymienić zniszczony banknot?
Porady
9 grudnia 2021

Gdzie wymienić zniszczony banknot?

W obecnych czasach transakcje bezgotówkowe zyskały na popularności, jednak nie każdy jest ich zwolennikiem. Wciąż istnieje grono osób, które preferują używanie bezpośrednio gotówki, a jak wiemy, ta ulega czasem zniszczeniom. Co zrobić w takiej sytuacji? W tym artykule poznasz odpowiedź na to pytanie!

Zasady wymiany

Podstawą do wymiany banknotu na nowy o tej samej wartości jest zachowanie 75% jego powierzchni — poplamienie lub delikatne naderwanie. W przypadku zauważalnych napisów lub śladów po nich pozostawionych przysługuje taka sama możliwość. Jeśli nasza gotówka została uszkodzona w większym stopniu możemy liczyć na uzyskanie połowy jej wartości. Nie istnieje żadne rozporządzenie regulujące wymianę zniszczonych pieniędzy. Dokładnie informacje na temat tego procesu są dostępne na stronie głównej NBP. Oceny banknotów dokonuje pracownik banku, który w zależności od ich stanu może wyrazić zgodę na wymianę lub odmówić tej czynności. W przypadku banknotów, które budzą wątpliwości pracownik ma obowiązek przekazać je do weryfikacji. Gdy wymieniana gotówka okaże się być sfałszowana, właściciel traci przywilej jej zwrotu oraz wymiany.

Wymiana gotówki w obcej walucie

Chcąc dokonać wymiany innych banknotów niż Polski Złoty możemy napotkać pewne trudności, bowiem NBP nie przyjmuje obcych walut. Istnieją dwa sposoby na rozwiązanie tego problemu. Pierwszym z nich będzie zwrócenie się do pobliskiego kantoru i dokonanie wymiany, jednak nie każdy właściciel kantoru musi się na to zgodzić. Drugim sposobem będzie udanie się do oddziału banku centralnego w naszym kraju. W obu przypadkach osoba posiadająca uszkodzoną gotówkę musi liczyć się z tym, że może nie otrzymać jej równowartości.

Procedury

Należy pamiętać o kilku kluczowych procedurach, które są niezbędne do wykonania wymiany banknotów. Przede wszystkim osoba wymieniająca banknot jest zobowiązana do wypełnienia wniosku odpowiednimi danymi osobowymi oraz do złożenia podpisu. Wówczas pracownik placówki na podstawie tego dokumentu dokonuje wymiany. Proces ten nie powinien należeć do skomplikowanych i czasochłonnych pod warunkiem, że wymieniane pieniądze pozostaną w jak najlepszym stanie, bez względu na walutę.

Jeśli jednak nie interesuje Cię wymiana uszkodzonych banknotów, a potrzebujesz dodatkowych pieniędzy zawsze możesz rozważyć pożyczkę na raty online. Jest to jeden z niewątpliwie wygodnych sposobów, by uzyskać dodatkową gotówkę. Ubieganie się o pożyczkę na raty online przebiega szybko, a sam proces jej przyznawania jest bezpieczny przez weryfikację danych osobowych, którą każdy logujący się na stronę internetową użytkownik musi przejść pozytywnie. Po wszystkim wystarczy cieszyć się uzyskanymi pieniędzmi – i gotowe!

Zobacz także:

Jak wziąć pożyczkę przy umowie zlecenie lub umowie o dzieło?
19 października 2022
Problemy finansowe może mieć każdy. Ważne, aby wiedzieć jak sobie z...
Pozyskanie gotówki przez internet - wygoda i oszczędność czasu
4 września 2023
W dzisiejszych czasach, kiedy tempo życia staje się coraz szybsze, a...
Jaka jest różnica miedzy pożyczką a kredytem?
13 stycznia 2021
Jeśli potrzebujesz gotówki na pilne wydatki, trudności finansowe możesz rozwiązać na...