Jak rozmawiać o podwyżce z pracodawcą - Feniko.pl

Blog

Jak rozmawiać o podwyżce z pracodawcą
Porady
7 czerwca 2022

Jak rozmawiać o podwyżce z pracodawcą

Słowo podwyżka budzi dobre i złe skojarzenia. Dobre, bo przecież każdemu przyda się większa ilość gotówki – zwłaszcza w dzisiejszych czasach. Złe, bo rozmowa z szefem o podwyżce należy do mniej wygodnych, można rzec nawet stresujących sytuacji. Jak rozmawiać o podwyżce wynagrodzenia z pracodawcą? Jak pokierować rozmową, aby odnieść sukces?

Aby rozmowa przebiegła prawidłowo, oczywiście warto się do niej przygotować. Nieczęsto zabieramy się do podjęcia takiego kroku, więc istotny jest odpowiedni plan. Pierwszym aspektem, nad którym musisz się zastanowić, jest pytanie — „dlaczego akurat Tobie przysługuje podwyżka wynagrodzenia?” Musisz przekonać pracodawcę, że na nią zasługujesz. Pomyśl nad swoimi zaletami, osiągnięciami – nawet najmniejsze rzeczy mogą mieć wpływ na rozpatrzenie Twojej propozycji.

Planowanie rozmowy o podwyżce

Staraj się wytworzyć w swojej głowie scenariusz sytuacji i jego różny tor wydarzeń. To pozwoli Ci w danym momencie odpowiednio zareagować. Przygotowana wypowiedź ma o wiele większe szanse na pozytywny koniec niż owijanie w bawełnę. Przebrnięcie kilka razy przez wyimaginowaną sytuację w naszej głowie sprawi, że podczas prawdziwej rozmowy będziemy bardziej spokojni i opanowani. Dokładnie zastanów się, co chcesz powiedzieć swojemu szefowi. Tak naprawdę siła argumentów jest kluczem do sukcesu – dobierz je więc właściwie.

Który moment na rozmowę o podwyżce jest najlepszy?

Wybór odpowiedniego momentu ma duże znaczenie. Najlepiej jest to zrobić w spokojnej atmosferze. Umawiając się ze swoim szefem na spotkanie, wspomnij, czego będzie ono dotyczyć. To pozwoli mu się również przygotować i pomyśleć nad całokształtem Twojej pracy. Pora spotkania jest bardzo ważna – jeśli widzisz, że ma stresujący dzień, to z pewnością nie będzie to dobry moment. Jeśli zaś zauważysz dobry humor — spróbuj swoich sił. Środek tygodnia może okazać się właściwy, ale nie ma na to jednej reguły.

Przebieg rozmowy

Podczas spotkania o podwyżkę wynagrodzenia nie daj się ponieść emocjom. Bądź spokojny i pewny siebie. Mów konkretnie i rzeczowo. Często podczas stresu lub zdenerwowania nasze reakcje mogą być nieodpowiednie – unikaj tego i w sposób opanowany podejdź do sytuacji. Podaj konkretną kwotę, jaka Cię interesuje. Staraj się to zrobić racjonalnie. Jeśli usłyszysz odmowę – nie obrażaj się, nie unoś tonu. Zaproponuj wrócenie do tej rozmowy lub zapytaj, co możesz w swojej pracy ulepszyć, aby osiągnąć swój cel.

Pamiętaj, że pracodawca nie ma obowiązku dać Ci podwyżki. Jeśli jednak przedstawisz mu odpowiednie argumenty, Twoja szansa wzrośnie. Plan i odpowiedni moment to najważniejsze rzeczy, na które powinieneś zwrócić uwagę.

Jeśli nie uda Ci się wywalczyć podniesienia Twojego wynagrodzenia, a potrzebujesz szybkiego zastrzyku gotówki – z pożyczką online w Feniko to możliwe! Sprawdź jak skorzystać z pożyczki 300 zł lub kto może wziąć pożyczkę 500 zł bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów.

Zobacz także:

Bezpiecznie, szybko i online
29 października 2021
Pożyczka online jest niewątpliwie szybkim sposobem na zwiększenie możliwości finansowych, ale...
Nieuczciwa konkurencja? Sprawdź gdzie ją zgłosić
15 lipca 2022
Przedsiębiorca w ramach prowadzonej działalności gospodarczej może popełnić czyn nieuczciwej konkurencji....
Pierwsza pożyczka za darmo
22 września 2021
Częstą barierą, która nie pozwala nam osiągnąć naszych celów czy marzeń...