Jednodniowe opóźnienie w spłacie kredytu - czy to problem? - Feniko.pl

Blog

Jednodniowe opóźnienie w spłacie kredytu - czy to problem?
Porady
15 marca 2023

Jednodniowe opóźnienie w spłacie kredytu - czy to problem?

Wielu z nas w swoje stałe wydatki wpisuje regularne formy zadłużenia. Kredyt hipoteczny, leasing,  kredyt konsumencki, raty za sprzęt RTV i AGD lub pożyczki online — niezależnie od celu wszystkie zobowiązania wiążą się z koniecznością terminowych spłat. Jednak sytuacje życiowe nie zawsze sprzyjają dotrzymywaniu terminów. Co w przypadku gdy zdarzy się niewielkie, nawet jednodniowe opóźnienie w spłacie kredytu czy innego zobowiązania?

Jednodniowe opóźnienie w spłacie kredytu — czy to problem?

W spłacie jakiegokolwiek zobowiązania każdemu może się zdarzyć niedopilnowanie terminu. Czasem spowodowane jest to nieuwagą, a niekiedy niezależne od pożyczkobiorcy w przypadku kiedy należności za naszą pracę wpływają z opóźnieniem. Warto jednak pamiętać, że nawet jednodniowe opóźnienie może wiązać się z pewnymi konsekwencjami.

Choć zwyczajowo instytucje pożyczkowe czy banki reagują po dłuższych opóźnieniach, w przypadku jednodniowego niedotrzymania terminu możemy otrzymać przypomnienie o spłacie. Jednorazowe opóźnienia są najczęściej klasyfikowane jako normalne niestanowiące znaczącego odstępstwa od normy. Należy jednak pamiętać, że notoryczne opóźnienia w spłacie mogą wpłynąć na wiarygodność i pogorszyć nasz scoring BIK w przypadku starania się o kolejne pożyczki czy kredyty.

Jak kontrolować termin spłaty?

W przypadku pożyczki online w Feniko sporym ułatwieniem w dotrzymywaniu terminów spłaty jest harmonogram spłat. Taki kalendarz dostępny jest w Panelu Klienta na stronie www po zalogowaniu dla każdego pożyczkobiorcy. w przypadku większej liczby zobowiązać warto ustalić sobie indywidualny harmonogram, gdzie widnieć będą wszystkie terminy. W zależności od możliwości można opłacać wszystkie zobowiązania jednego dnia miesiąca. 

Co z robić, gdy przytrafi się opóźnienie? 

Nawet jeśli do tej pory wszystkie zobowiązania opłacaliśmy zgodnie z terminem, „poślizg”  w spłacie może się przytrafić w najmniej spodziewanym momencie. Co zrobić, jeśli wiemy, że spóźnimy się z naszym zobowiązaniem? W takim przypadku na pewno najlepiej jak najszybciej uregulować zaległości. Pod żadnym pozorem nie warto również czekać na reakcję pożyczkodawcy. Dużo lepszym rozwiązaniem jest skontaktowanie się z instytucją pożyczkową i wyjaśnienie, z czego wynika opóźnienie i kiedy uregulujemy należności. Dzięki temu nie narażamy siebie na niepotrzebne nerwy związane z otrzymywaniem przypomnień o spłacie lub w najgorszym wypadku windykacją. Pożyczkodawcy przede wszystkim zależy na spłacie, dlatego może zaproponować rozwiązanie, które pomoże nam w spłacie.

Szybki sposób na poszerzenie domowego budżetu? Sprawdź pożyczkę 500 zł w Feniko.

Zobacz także:

Czy bankomaty mają limity?
8 września 2022
Dzisiejsza technologia umożliwia nam wygodne formy płatności, płacimy: kartami, telefonami, zegarkami....
Oszczędne spłacanie pożyczek. Jak działają pożyczki na raty?
3 listopada 2023
Pożyczki na raty to popularny sposób na sfinansowanie większych wydatków, takich...
Czy płatności online zastąpią gotówkę?
23 lutego 2022
Większość punktów handlowych i usługowych w naszym kraju posiada terminale płatnicze,...