Jednodniowe opóźnienie w spłacie kredytu - czy to problem?
Wielu z nas w swoje stałe wydatki wpisuje regularne formy zadłużenia. Kredyt hipoteczny, leasing, kredyt konsumencki, raty za sprzęt RTV i AGD lub pożyczki online — niezależnie od celu wszystkie zobowiązania wiążą się z koniecznością terminowych spłat. Jednak sytuacje życiowe nie zawsze sprzyjają dotrzymywaniu terminów. Co w przypadku gdy zdarzy się niewielkie, nawet jednodniowe opóźnienie w spłacie kredytu czy innego zobowiązania?
Jednodniowe opóźnienie w spłacie kredytu — czy to problem?
W spłacie jakiegokolwiek zobowiązania każdemu może się zdarzyć niedopilnowanie terminu. Czasem spowodowane jest to nieuwagą, a niekiedy niezależne od pożyczkobiorcy w przypadku kiedy należności za naszą pracę wpływają z opóźnieniem. Warto jednak pamiętać, że nawet jednodniowe opóźnienie może wiązać się z pewnymi konsekwencjami.
Choć zwyczajowo instytucje pożyczkowe czy banki reagują po dłuższych opóźnieniach, w przypadku jednodniowego niedotrzymania terminu możemy otrzymać przypomnienie o spłacie. Jednorazowe opóźnienia są najczęściej klasyfikowane jako normalne niestanowiące znaczącego odstępstwa od normy. Należy jednak pamiętać, że notoryczne opóźnienia w spłacie mogą wpłynąć na wiarygodność i pogorszyć nasz scoring BIK w przypadku starania się o kolejne pożyczki czy kredyty.
Jak kontrolować termin spłaty?
W przypadku pożyczki online w Feniko sporym ułatwieniem w dotrzymywaniu terminów spłaty jest harmonogram spłat. Taki kalendarz dostępny jest w Panelu Klienta na stronie www po zalogowaniu dla każdego pożyczkobiorcy. w przypadku większej liczby zobowiązać warto ustalić sobie indywidualny harmonogram, gdzie widnieć będą wszystkie terminy. W zależności od możliwości można opłacać wszystkie zobowiązania jednego dnia miesiąca.
Co z robić, gdy przytrafi się opóźnienie?
Nawet jeśli do tej pory wszystkie zobowiązania opłacaliśmy zgodnie z terminem, „poślizg” w spłacie może się przytrafić w najmniej spodziewanym momencie. Co zrobić, jeśli wiemy, że spóźnimy się z naszym zobowiązaniem? W takim przypadku na pewno najlepiej jak najszybciej uregulować zaległości. Pod żadnym pozorem nie warto również czekać na reakcję pożyczkodawcy. Dużo lepszym rozwiązaniem jest skontaktowanie się z instytucją pożyczkową i wyjaśnienie, z czego wynika opóźnienie i kiedy uregulujemy należności. Dzięki temu nie narażamy siebie na niepotrzebne nerwy związane z otrzymywaniem przypomnień o spłacie lub w najgorszym wypadku windykacją. Pożyczkodawcy przede wszystkim zależy na spłacie, dlatego może zaproponować rozwiązanie, które pomoże nam w spłacie.
Szybki sposób na poszerzenie domowego budżetu? Sprawdź pożyczkę 500 zł w Feniko.