Pożyczka na wkład własny – jak zdobyć pieniądze na mieszkanie - Feniko.pl

Blog

Pożyczka na wkład własny – jak zdobyć pieniądze na mieszkanie
Porady
7 czerwca 2022

Pożyczka na wkład własny – jak zdobyć pieniądze na mieszkanie

Zdolność kredytowa to niejedyny aspekt umożliwiający skorzystanie z dodatkowego finansowania. W przypadku kredytu hipotecznego przeznaczonego na zakup domu czy mieszkania, konieczne jest także wniesienie wkładu własnego pokrywającego część zobowiązania. Komisja Nadzoru Finansowego określa nawet jego minimalną wartość na poziomie 20% wartości nieruchomości i to taki rodzaj wpłaty jest najpopularniejszy wśród polskich kredytobiorców.

Regulacja w zakresie wpłaty własnej jest dla banku dodatkowym zabezpieczeniem dającym pewność, że skoro Klient potrafi zebrać jakąś część sumy, nie będzie miał problemu ze spłatą zobowiązania. Dodatkowo jest to również zabezpieczenie dla samego Klienta. Bez wpłaty własnej cała wartość nieruchomości należałaby do banku. W takim przypadku kredytobiorca, tracąc zdolność terminowej spłaty, mógłby zostać pozbawiony zarówno prawa do nieruchomości, jak i zobligowany był do dalszej spłaty.

Jak zdobyć pieniądze na wkład własny?

Sposobów na zebranie wkładu własnego jest kilka. Najprostszym jest po prostu odłożenie wymaganej sumy, ale nie każdy może sobie na to od razu pozwolić. W uprzywilejowanej sytuacji są osoby posiadające jakieś nieruchomości na własność. Działka budowlana, na której wybudowany zostanie dom czy inne mieszkanie mogą stanowić zabezpieczenie w ramach wkładu własnego.

Istnieje także możliwość obniżenia minimalnego wkładu własnego z 20% do 10%, wiąże się to jednak z dodatkowymi warunkami. Bank może zdecydować o pokryciu finansowania w wysokości 90%, ustanawiając przy tym zabezpieczenie w postaci:

  • ubezpieczenia niskiego wkładu własnego,
  • przeniesienia określonej kwoty na własność banku,
  • zastawu w złotówkach, papierach wartościowych Skarbu Państwa lub NBP,
  • blokady środków na rachunku bankowym,
  • przeniesienia środków zgromadzonych na Indywidualnym Koncie Emerytalnym lub Indywidualnym Koncie Zabezpieczenia Emerytalnego.

Pożyczka na wkład własny?

Pożyczka online czy chwilówka na raty zazwyczaj oferują zbyt małe kwoty, by w pełni pokryć nimi wkład własny. Mogą być jedynie sposobem na doraźne zabezpieczenie swojej płynności finansowej lub zapłacenie części wkładu własnego. Należy pamiętać, że w tym wypadku również jest to kolejne zobowiązanie finansowe, które należy spłacić w wyznaczonym terminie, aby nie narażać swojej historii kredytowej.

Jeśli bank odrzucił Twój wniosek kredytowy, sprawdź co zrobić. Porady w tym temacie oraz innych kwestiach finansowych znajdziesz na naszym blogu. Zapraszamy!

Zobacz także:

Pożyczka na Mikołaja
18 listopada 2020
Z czym kojarzy się Święty Mikołaj? Na pewno z długą, siwą...
Jak zorganizować wakacje marzeń bez nadmiernego obciążenia portfela?
4 września 2023
Od czasu do czasu każdemu należy się wypoczynek. To normalne, że...
Czym są odsetki?
8 lipca 2021
Zazwyczaj, kiedy pożyczamy pieniądze, kupujemy coś na raty lub wpłacamy pieniądze...