Sprawdź czym jest SWIFT! - Feniko.pl

Blog

Sprawdź czym jest SWIFT!
Porady
8 kwietnia 2022

Sprawdź czym jest SWIFT!

Historia organizacji znanej jako SWIFT sięga 1973 roku i mimo długiej historii skrót ten nie jest kojarzony z podmiotem międzynarodowym. Wśród większości odbiorców akronim przywodzi na myśl system bankowy i skojarzenia te są jak najbardziej trafne, ale wszystko po kolei.

Co to jest SWIFT?

SWIFT (ang. Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication) czyli Stowarzyszenie na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej to organizacja międzynarodowa zrzeszająca banki oraz inne podmioty finansowe z całego świata. Stowarzyszenie powstało w odpowiedzi na potrzebę szybkiej komunikacji międzybankowej, znacznie ułatwiając handel międzynarodowy. Dziś system nadzorowany przez SWIFT wykorzystywany jest głównie do wykonywania zagranicznych operacji finansowych zarówno przez banki czy światowe korporacje, jak i małych przedsiębiorców.  

Kod i przelew SWIFT

Głównymi terminami, jakie pojawiają się, gdy wspomina się o systemie SWIFT, są kod SWIFT oraz przelew SWIFT. Transfer pieniędzy za pomocą wspomnianego systemu umożliwia płatność w dowolnej walucie w banku niemal w każdym państwie. Choć istnieją również systemy bardziej regionalne, m.in. SEPA, obejmujące swoim zasięgiem kraje strefy euro oraz EOG tylko SWIFT działa w sposób globalny.

Do zrealizowania przelewu konieczny jest kod SWIFT, który stanowi swego rodzaju numer identyfikacyjny pozwalający bezbłędnie odnaleźć każdą instytucję zrzeszoną w systemie. Kod SWIFT ma od 8 do 10 znaków będących składową kilku oznaczeń.

  • 4 pierwsze litery – identyfikator instytucji,
  • 2 kolejne litery – państwo (PL – Polska),
  • 2 następne znaki (litery lub cyfry) – lokalizacja,
  • 3 następne znaki (litery lub cyfry) – oddział (oznaczenie to jest opcjonalne).

Jakie są skutki odłączenia od systemu SWIFT?

SWIFT jest jednym z podstawowych narzędzi obsługi globalnego rynku finansowego. Każdego dnia wykonywanych jest za jego pośrednictwem aż 37 mln transakcji. Do niedawna trudno było sobie wyobrazić skutki odłączenia dużej instytucji od tego systemu, nie wspominając już o większości podmiotów obecnych na krajowym rynku. Tymczasem w przeciągu kilku dni od rozpoczęcia inwazji na Ukrainę, Rosja została pozbawiona dostępu do systemu SWIFT.

Ściślej rzecz ujmując, pozbawiona tego dostępu została większość rosyjskich banków. Skutek? Brak możliwości wykonywania bezpośrednich przelewów zagranicznych i znaczące utrudnienie w sprowadzaniu zagranicznych towarów. W efekcie czego ceny na rynku rosyjskim oraz stabilność całego systemu została tak zachwiana, że w Moskwie zdecydowano się wstrzymać działalność tamtejszej giełdy. Takie działanie to tylko odroczony wyrok dla rosyjskiej gospodarki, która doznaje niespotykanej dotąd zapaści, nieporównywalnej nawet z kryzysem lat 90. Ogromny w tym udział decyzji o odłączeniu od systemu SWIFT.

Chcesz dowiedzieć się czym jest WIBOR lub jak obniżyć ratę kredytu hipotecznego? W Feniko przystępna pożyczka online to nie wszystko. Zajrzyj na naszego bloga, gdzie znajdziesz wiele innych informacji ze świata finansów.

Zobacz także:

Czym jest podatek progresywny?
8 kwietnia 2022
Z definicji „podatek progresywny” to taka metoda obliczania stawki podatkowej, w...
Pożyczka na dowód bez zaświadczeń
4 marca 2021
Niespodziewana awaria lodówki, wyjątkowa promocja wymarzonego telewizora, zaproszenie na ślub znajomego...
Stopy procentowe - jak wpływają na raty kredytu i pożyczki?
17 sierpnia 2022
Rada Polityki Pieniężnej od października regularnie podnosi poziom stóp procentowych. Wiele...