Jak obniżyć ratę kredytu hipotecznego?
Opłaty mieszkaniowe w Polsce pochłaniają średnio 25% domowego budżetu — informuje Eurostat. W tych opłatach często zawiera się także rata kredytu, choć bywa, że nawet połowę miesięcznego wynagrodzenia pracujących członków rodziny pochłania właśnie kredyt hipoteczny. Gdy nasz portfel jest eksploatowany w aż takim stopniu, nietrudno o potknięcie. Niezależnie od powodów gorszej sytuacji finansowej, rozwiązaniem może być obniżenie raty kredytu hipotecznego. Jak tego dokonać?
5 sposobów na obniżenie raty kredytu hipotecznego
Obniżenie raty kredytu hipotecznego wymaga porozumienia z bankiem, z którym łączy nas zobowiązanie. Instytucje te dają szereg możliwości, z jakich Klienci mogą skorzystać w razie potrzeby odciążenia domowego budżetu. Oto 5 z nich.
Renegocjacje
Wiążąca umowa z bankiem, podobnie jak wiele innych, może być z powodzeniem renegocjowana. Choć kredytodawcy raczej przystają na prośby Klientów o renegocjacje, efekty obniżenia raty w ten sposób są raczej niewielkie. Banki w większości zabiegają o nowych Klientów, niż o już obecnych. Mimo to każda ulga w tym temacie może być warta poświęconego czasu.
Refinansowanie
Kolejnym sposobem jest próba refinansowania kredytu w innym banku. W tym wypadku kredytodawcy chętnie przyjmują nowych Klientów, oferując im dogodniejsze warunki niż dotychczas. Wpływa na to między innymi fakt, że przychodzący w ten sposób Klient został już zweryfikowany pod względem zdolności kredytowej, co znacznie obniża ryzyko ewentualnej niewypłacalności. Należy jednak wziąć pod uwagę możliwość wystąpienia dodatkowych kosztów jednorazowych, jak prowizja lub opłata za wcześniejszą spłatę.
Wydłużenie okresu spłaty
Najczęstszą opcją, jaka przychodzi na myśl, gdy mowa o obniżeniu raty kredytu jest wydłużenie okresu spłaty. Oczywiste jest, że im dłuższy czas obowiązywania umowy, tym więcej rat, a co za tym idzie – niższy koszt każdej z nich. Takie rozwiązanie ma jednak jedną podstawową, ale znaczącą wadę. Każde wydłużenie czasu spłaty powoduje podniesienie całkowitej kwoty, jaką należy zwrócić. Wydłużenie kredytu zaciągniętego na 20 lat o kolejne 5 lat może spowodować wzrost całkowitych kosztów nawet o 30%.
Przewalutowanie kredytu
Dla Klientów posiadających kredyt w obcej walucie opcją zapobiegająca drastycznemu wzrostowi wartości raty może być przewalutowanie świadczenia. Bank na prośbę kredytobiorcy przelicza wartość kredytu po aktualnym kursie, zmieniając np. kredyt we frankach na złotówkowy.
Wakacje kredytowe
Na koniec rozwiązanie pozwalające na całkowite pozbycie się konieczności płacenia raty na pewien okres. Wakacje kredytowe, bo o nich mowa, dają możliwość zamrożenia kredytu nawet na pół roku. Ponadto po powrocie do spłaty wartość raty może być nieco niższa przez kolejne kilka miesięcy.
Potrzebujesz pieniędzy na już? Rozwiązaniem może być pożyczka na 60 dni bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów. Dwa miesiące na spłatę i oddajesz tyle, ile pożyczysz!