Czym jest ROR?
Obecnie niemal każdy ma własne konto bankowe, które umożliwia przechowywanie pieniędzy, a także swobodne rozporządzanie finansami. Oznacza to, że prawie wszyscy dysponują indywidualnym kontem ROR. Czym ono właściwie jest, jak je założyć i na co zwrócić uwagę wybierając bank? Przeczytaj!
ROR, czyli Rachunek Oszczędnościowo Rozliczeniowy
Rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy (w skrócie ROR) to podstawowy produkt bankowy służący do gromadzenia środków finansowych, a także realizacji transakcji pieniężnych. ROR to po prostu konto bankowe, które posiada prawie każdy z nas! Rachunek jest przeznaczony dla osób fizycznych, które ukończyły 13. rok życia i najczęściej służy do przechowywania wpływów z wynagrodzeń, stypendiów, emerytur i innych świadczeń. To właśnie z niego opłacane są także wszelkie faktury i należności. Prowadzenie rachunku ROR pozwala także na gromadzenie funduszy z dodatkowych źródeł. Jednym z popularniejszych ostatnio jest pożyczka na 60 dni. W większości banków ROR jest rachunkiem nieoprocentowanym, jednak w niektórych instytucjach dostępne są również konta osobiste, które zapewniają oprocentowanie zgromadzonych na rachunku środków.
Obecnie największą popularnością cieszą się internetowe konta osobiste, które zapewniają swobodę w realizacji transakcji bankowych. Bez konieczności wizyty w placówce bankowej możliwa jest realizacja przelewów i różnego rodzaju płatności internetowych. Konto ROR ma charakter a vista, co oznacza, że pieniądze w każdej chwili można na taki rachunek wpłacić, a także wypłacić.
Konto ROR – jak wybrać najlepsze?
Poszukując instytucji bankowej, której powierzymy swoje pieniądze, powinniśmy dokładnie zapoznać się z przynajmniej kilkoma ofertami. Wstępna analiza pomoże w zweryfikowaniu wszelkich korzyści i ewentualnych strat, jakie mogą wystąpić w wyniku podjętej decyzji. Wyjątkowe pomocne mogą okazać się gotowe już zestawienia i rankingi kont ROR, jakie znajdziesz w specjalistycznych portalach internetowych. Na jakie aspekty należy zwrócić szczególną uwagę podczas wyboru konta osobistego?
- Koszt założenia rachunku ROR,
- oprocentowanie lub jego brak,
- koszty prowadzenia konta,
- opłata za przelewy standardowe i natychmiastowe,
- koszty korzystania z karty płatniczej,
- dodatkowe opłaty za wykonywanie przelewów oraz za wpłaty i wypłaty gotówki z bankomatów – zarówno w bankomatach rodzimego banku, jak i innych instytucji,
- warunki obsługi karty debetowej.
Jak założyć ROR?
Obecnie założenie konta ROR nie jest skomplikowane i w większości przypadków trwa tylko kilka minut. Chcąc założyć konto ROR, konieczne jest jednak podpisanie umowy z wybranym bankiem. To w tym dokumencie określone są bowiem wszelkie zasady korzystania z konta – m.in. koszty prowadzenia konta czy wysokość ewentualnych opłat dodatkowych. Przed dopełnieniem formalności, przygotuj następujące informacje:
- imię i nazwisko,
- PESEL,
- datę urodzenia,
- dane dowodu osobistego (nr serii, data wydania)
- adres e-mail,
- telefon kontaktowy.
Więcej informacji ze świata finansów znajdziesz na naszym blogu np. we wpisie: „Czym jest scoring BIK”.