Czym jest ROR? - Feniko.pl

Blog

Czym jest ROR?
Porady
15 lipca 2022

Czym jest ROR?

Obecnie niemal każdy ma własne konto bankowe, które umożliwia przechowywanie pieniędzy, a także swobodne rozporządzanie finansami. Oznacza to, że prawie wszyscy dysponują indywidualnym kontem ROR. Czym ono właściwie jest, jak je założyć i na co zwrócić uwagę wybierając bank? Przeczytaj!

ROR, czyli Rachunek Oszczędnościowo Rozliczeniowy

Rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy (w skrócie ROR) to podstawowy produkt bankowy służący do gromadzenia środków finansowych, a także realizacji transakcji pieniężnych. ROR to po prostu konto bankowe, które posiada prawie każdy z nas! Rachunek jest przeznaczony dla osób fizycznych, które ukończyły 13. rok życia i najczęściej służy do przechowywania wpływów z wynagrodzeń, stypendiów, emerytur i innych świadczeń. To właśnie z niego opłacane są także wszelkie faktury i należności. Prowadzenie rachunku ROR pozwala także na gromadzenie funduszy z dodatkowych źródeł. Jednym z popularniejszych ostatnio jest pożyczka na 60 dni. W większości banków ROR jest rachunkiem nieoprocentowanym, jednak w niektórych instytucjach dostępne są również konta osobiste, które zapewniają oprocentowanie zgromadzonych na rachunku środków.

Obecnie największą popularnością cieszą się internetowe konta osobiste, które zapewniają swobodę w realizacji transakcji bankowych. Bez konieczności wizyty w placówce bankowej możliwa jest realizacja przelewów i różnego rodzaju płatności internetowych. Konto ROR ma charakter a vista, co oznacza, że pieniądze w każdej chwili można na taki rachunek wpłacić, a także wypłacić.

Konto ROR – jak wybrać najlepsze?

Poszukując instytucji bankowej, której powierzymy swoje pieniądze, powinniśmy dokładnie zapoznać się z przynajmniej kilkoma ofertami. Wstępna analiza pomoże w zweryfikowaniu wszelkich korzyści i ewentualnych strat, jakie mogą wystąpić w wyniku podjętej decyzji. Wyjątkowe pomocne mogą okazać się gotowe już zestawienia i rankingi kont ROR, jakie znajdziesz w specjalistycznych portalach internetowych. Na jakie aspekty należy zwrócić szczególną uwagę podczas wyboru konta osobistego?

 • Koszt założenia rachunku ROR,
 • oprocentowanie lub jego brak,
 • koszty prowadzenia konta,
 • opłata za przelewy standardowe i natychmiastowe,
 • koszty korzystania z karty płatniczej,
 • dodatkowe opłaty za wykonywanie przelewów oraz za wpłaty i wypłaty gotówki z bankomatów – zarówno w bankomatach rodzimego banku, jak i innych instytucji,
 • warunki obsługi karty debetowej.

Jak założyć ROR?

Obecnie założenie konta ROR nie jest skomplikowane i w większości przypadków trwa tylko kilka minut. Chcąc założyć konto ROR, konieczne jest jednak podpisanie umowy z wybranym bankiem. To w tym dokumencie określone są bowiem wszelkie zasady korzystania z konta – m.in. koszty prowadzenia konta czy wysokość ewentualnych opłat dodatkowych. Przed dopełnieniem formalności, przygotuj następujące informacje:

 • imię i nazwisko,
 • PESEL,
 • datę urodzenia,
 • dane dowodu osobistego (nr serii, data wydania)
 • adres e-mail,
 • telefon kontaktowy.

Więcej informacji ze świata finansów znajdziesz na naszym blogu np. we wpisie: „Czym jest scoring BIK”.

Zobacz także:

Odpowiedzialne korzystanie z pożyczek online w okresie niepewności gospodarczej
4 września 2023
W obliczu niepewności gospodarczej, wielu z nas może znajdować się w...
Pożyczka na Mikołaja
18 listopada 2020
Z czym kojarzy się Święty Mikołaj? Na pewno z długą, siwą...
Szybka pożyczka przez internet na konto
2 lutego 2021
W przypadku problemów finansowych ważne jest, aby działać szybko i zdecydowanie....