Czym jest pożyczka społecznościowa? - Feniko.pl

Blog

Czym jest pożyczka społecznościowa?
Porady
26 kwietnia 2022

Czym jest pożyczka społecznościowa?

Pożyczanie pieniędzy to obecnie jeden z najpopularniejszych sposobów na szybkie i efektywne zwiększenie finansowych możliwości. Pożyczkodawcy z roku na rok udzielają ich coraz więcej i na coraz większe kwoty. Jedną z alternatyw standardowego procesu pożyczkowego stają się tzw. pożyczki społecznościowe. Na czym polega społeczne pożyczanie? Jakie są wady i zalety takiego rozwiązania? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w poniższym tekście.

Czym jest pożyczka społecznościowa?

Pożyczka społecznościowa to nic innego jak forma pożyczki udzielana z pominięciem tradycyjnych instytucji. Jak sama nazwa wskazuje, taki rodzaj pożyczania pieniędzy odbywa się pomiędzy członkami społeczności, czyli osobami prywatnymi. Social Lending, póki co cieszy się większą popularnością w krajach Europy Zachodniej, ale w Polsce również funkcjonują już specjalne platformy sociallendingowe.

W celu skorzystania z pożyczki społecznościowej należy zarejestrować się na odpowiedniej platformie i wyrazić chęć udostępnienia własnych pieniędzy lub pożyczenie danej kwoty od innego członka społeczności. Najczęściej rejestracja wymaga podania takich informacji jak:

  • imię i nazwisko,
  • PESEL,
  • numer i serię dowodu osobistego,
  • numer konta bankowego,
  • numer telefonu,
  • adres e-mail.

Umowy pożyczkowe zawierane są na danej platformie i zobowiązują obie strony do ich przestrzegania, w przeciwnym wypadku istnieją odpowiednie narzędzia do ich egzekwowania. Kwota pożyczki społecznościowej trafia na konto pożyczkobiorcy w ciągu 1-2 dni roboczych.

Szukając dogodnych ofert pożyczek społecznościowych, należy również pamiętać, że te nie są objęte nadzorem zewnętrznych instytucji i nie obowiązują ich przepisy Prawa Bankowego ani rekomendacje Komisji Nadzoru Finansowego. To z jednej strony może być korzystne ze względu choćby na ustalenie optymalnego procentu, ale niesie to ze sobą również pewne ryzyko działania poza ustalonymi ramami rynku. Przed skorzystaniem z pożyczki online upewnij się, co powinna zawierać umowa pożyczki.

Istotną kwestię w rozważaniach na temat pożyczek społecznościowych stanowią kwestie podatkowe. Należy pamiętać, że w tym przypadku pożyczkobiorca zobowiązany jest do odpowiedniego rozliczenia podatkowego z zaciągniętej pożyczki. Więcej szczegółowych informacji na temat podatków, w tym m.in. jakie kwoty objęte są koniecznością opłaty, znajdziesz na naszym blogu we wpisie: „Kto płaci podatek od pożyczki?

Darmowa pożyczka online

Jeśli poszukujesz najdogodniejszego sposobu na poszerzenie domowego budżetu, darmowa pożyczka online to rozwiązanie stworzone dla Ciebie! Od 300 do 3000 zł na okres od 7 dni do nawet 6 miesięcy i dodatkowe pieniądze na Twoim koncie nawet w 15 minut.

Zobacz także:

Czym różni się pożyczka gotówkowa od kredytu odnawialnego z limitem
15 marca 2023
Pożyczka gotówkowa i kredyt odnawialny z limitem są dwoma różnymi rodzajami...
Pierwsza pożyczka za darmo
22 września 2021
Częstą barierą, która nie pozwala nam osiągnąć naszych celów czy marzeń...
3 zasady jak rozpoznać rzetelnego pożyczkodawcę
15 lipca 2022
Jak sprawdzić parabank, kredytodawcę, instytucję pożyczkową? Takie pytania często pojawiają się...