Co zrobić gdy ktoś weźmie pożyczkę na Twoje dane - Feniko.pl

Blog

Co zrobić gdy ktoś weźmie pożyczkę na Twoje dane
Porady
3 listopada 2023

Co zrobić gdy ktoś weźmie pożyczkę na Twoje dane

Wyłudzenia pożyczek online stały się niestety coraz bardziej powszechne. Oszuści wykorzystują różne metody, aby zaciągnąć pożyczki na czyjeś dane osobowe, pozostawiając ofiarę z długiem, którego nie jest odpowiedzialna. Warto wiedzieć, jakie kroki podjąć i jak chronić się przed takimi nieuczciwymi praktykami.

Co zrobić gdy ktoś weźmie pożyczkę na Twoje dane?

1. Skontaktuj się z firmą pożyczkową

Jeśli dowiesz się, że ktoś zaciągnął pożyczkę na Twoje dane osobowe, natychmiast skontaktuj się z firmą pożyczkową, w której to zostało dokonane. W przypadku Feniko, nasza firma podejmuje wszelkie niezbędne kroki w celu wyjaśnienia sytuacji i zapewnia wsparcie Klientom w przypadku takich incydentów. 

2. Zgłoś sprawę na policję

Wyłudzenie pożyczki jest przestępstwem, dlatego niezwłocznie zgłoś sprawę na lokalnym posterunku policji. Dostarcz im wszystkie dostępne informacje, które mogą pomóc w śledztwie. Im szybciej to zgłosisz, tym większa szansa na wyjaśnienie sprawy.

3. Monitoruj swoją historię kredytową

Upewnij się, że regularnie monitorujesz swoją historię kredytową. Możesz to zrobić poprzez biura informacji kredytowej, takie jak BIK czy KRD. W ten sposób będziesz mógł śledzić wszelkie nieuprawnione aktywności finansowe na swoim koncie.

Jak chronić się przed wyłudzeniem pożyczki?

Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest zapobieganie wyłudzeniom pożyczek. Oto kilka kroków, które możesz podjąć, aby chronić swoje dane osobowe:

1. Nie udostępniaj danych osobowych w niewłaściwych miejscach

Nigdy nie udostępniaj swoich danych osobowych osobom, którym nie ufasz lub nie znasz. Nie podawaj swojego numeru PESEL, numeru dowodu osobistego ani innych poufnych informacji osobom trzecim. Pamiętaj, że kradzież tożsamości to poważna sprawa, którą należy zgłosić pożyczkodawcy oraz odpowiednim służbom. 

2. Korzystaj z bezpiecznych połączeń internetowych

Upewnij się, że korzystasz z bezpiecznych połączeń internetowych, zwłaszcza podczas korzystania z bankowości online lub wypełniania formularzy online. Sprawdź, czy strona, na której wprowadzasz swoje dane, jest zabezpieczona protokołem HTTPS.

3. Stosuj złożone hasła

Twórz trudne do odgadnięcia hasła i regularnie je zmieniaj. Hasła powinny zawierać kombinację dużych i małych liter, cyfr oraz znaków specjalnych.

4. Zachowuj ostrzeżenie i uważność

Bądź czujny wobec nieoczekiwanych wiadomości, maili czy telefonów od osób, które proszą o Twoje dane osobowe lub finansowe. Oszuści często podszywają się pod firmy i instytucje, aby wyłudzić informacje. Pamiętaj, że Feniko nigdy nie wykonuje połączeń z numerów infolinii. Służą one wyłącznie do odbierania połączeń. 

Feniko - Twoje bezpieczeństwo to nasz priorytet

W Feniko, dbamy o bezpieczeństwo Klientów. Nasza platforma jest zabezpieczona zaawansowanymi technologiami, a procedury weryfikacyjne takie jak przelew weryfikacyjny, pomagają nam unikać przypadków wyłudzenia pożyczek. Naszym priorytetem jest zapewnienie Ci spokoju i bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z naszych usług. Pamiętaj, że wyłudzenie pożyczki to poważne przestępstwo, ale istnieją środki ostrożności, które możesz podjąć, aby się przed nim bronić. Bądź czujny, chroń swoje dane osobowe i zgłaszaj wszelkie podejrzane działania firmie pożyczkowej oraz lokalnym organom ścigania. Razem możemy skutecznie walczyć z oszustami i chronić swoje finanse.

Więcej porad znajdziesz na naszym blogu we wpisie pt. „Bezpieczne pożyczki przez internet - ochrona danych i transakcji”.

Zobacz także:

3 zasady jak rozpoznać rzetelnego pożyczkodawcę
15 lipca 2022
Jak sprawdzić parabank, kredytodawcę, instytucję pożyczkową? Takie pytania często pojawiają się...
Jak uzyskać szybką pożyczkę przez internet?
15 marca 2023
Szybka pożyczka przez internet to dla wielu osób sposób na błyskawiczne...
Pożyczki online a rejestr BIK
15 lipca 2022
W publikacjach na temat kredytów i pożyczek online co rusz pojawia...