Pożyczka rodzinna - jak się do niej przygotować? - Feniko.pl

Blog

Pożyczka rodzinna - jak się do niej przygotować?
Porady
7 czerwca 2022

Pożyczka rodzinna - jak się do niej przygotować?

Pożyczanie pieniędzy z banku czy innej instytucji pożyczkowej jest popularnym zjawiskiem zarówno wśród osób potrzebujących sporych sum, jak i tych korzystających z ofert na kwoty kilkuset złotych. Jedną z alternatyw dla standardowych usług z tego zakresu są pożyczki rodzinne, przekazywane pomiędzy członkami rodziny. Co ciekawe cieszą się one bardzo ograniczonym zaufaniem większości z nas. Jak pokazują dane UCE Research i SYNO aż 60% Polaków nie pożycza pieniędzy członkom rodziny i znajomym. Z czego to wynika? Jak przygotować się do pożyczki rodzinnej i czy zawsze konieczne jest płacenie podatku? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym tekście.

Pożyczka rodzinna — jak się do niej przygotować?

Brak zaufania do pożyczek udzielanych pomiędzy członkami rodziny może wynikać z obaw co do terminowego zwrotu przekazanych pieniędzy. Aby temu zapobiec, można zdecydować się na sporządzenie umowy pożyczki zabezpieczającej obie strony. Tego, co powinna zawierać umowa pożyczki, dowiesz się z jednego z artykułów na naszym blogu.

Należy pamiętać, że zarówno pożyczka rodzinna na ustalony procent, jak i ta bez prowizji obliguje nas do rozliczenia z tytułu podatku od czynności cywilnoprawnych. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku darowizny, przy której nie wymaga się rozliczenia.

Istnieją jednak pewne wyjątki od reguły zwalniające członków rodziny z konieczności płacenia podatku od pożyczki rodzinnej. Ustawodawca określa grupę najbliższych osób w rodzinie w przypadku, których obowiązuje zerowa stawka. Są to: małżonkowie, rodzice, dziadkowie, rodzeństwo, wnuki, pasierbowie, macocha oraz ojczym. Jeśli pożyczki między tymi osobami nie przekraczają kwoty 9637 zł, nie jest konieczne zgłoszenie do urzędu skarbowego.

Szybka pożyczka przez internet

Część osób nie może sobie pozwolić na pożyczki przekazywane w rodzinie lub najzwyczajniej nie chce tego robić. Może się to wiązać z pewnym dyskomfortem wynikającym z proszenia bliskich osób o pieniądze. W takim przypadku dobrym rozwiązaniem może być skorzystanie ze standardowej formy dodatkowego finansowania.

W ofercie Feniko znajdziesz wiele możliwości poszerzenia swojego domowego budżetu od pożyczek na kilkaset złotych po te na większe kwoty. Na szczególną uwagę zasługują: pożyczka 2000 zł oraz pożyczka 3000 zł za zero — bez prowizji, bez odsetek, sprawdź jakie to proste!

Zobacz także:

Szybka pożyczka przez internet. O czym należy pamiętać?
22 września 2021
Pożyczka przez internet może dla niektórych być wyzwaniem i jawić się...
Szybkie pożyczki online - jak wybrać najlepszą ofertę dla siebie
15 czerwca 2023
Szybkie pożyczki online to jedno z najwygodniejszych rozwiązań finansowych, które można...
Pożyczki online - praktyczne rady dla początkujących
9 grudnia 2021
Pierwsza pożyczka na raty online może wydawać się czymś przysparzającym masę...