Wyłudzenie kredytu i pożyczki – jak się bronić? - Feniko.pl

Blog

Wyłudzenie kredytu i pożyczki – jak się bronić?
Porady
19 sierpnia 2021

Wyłudzenie kredytu i pożyczki – jak się bronić?

Chroń swoje dane osobowe

Wiele firm oferuje opcje pożyczania pieniędzy online, dzięki temu pomijane są odwiedziny w tradycyjnej placówce, a cały proces możesz łatwo przejść z pozycji własnego fotela. Taka prostota w korzystaniu z pożyczek ma swoje plusy, ale także minusy. Niesie bowiem za sobą pewne ryzyko przejęcia informacji na Twój temat przez niepożądane podmioty. Twoje wrażliwe dane osobowe takie jak: imię i nazwisko, PESEL czy numer dowodu osobistego mogą posłużyć do wyłudzenia pożyczki przypisanej do Ciebie. Bardzo ważne jest więc upewnienie się, komu i do jakich celów udostępniasz swoje dane osobowe.

Nie odpowiadaj na żadne SMSy czy e-maile z prośbami o podanie dodatkowych danych osobowych. Twoje dane potrzebne są jedynie w czasie procesu pożyczania. Jeśli zdarzyło Ci się korzystać z pożyczek w niepewnych źródłach lub dostawałeś podejrzane wiadomości, sprawdź stan swojego zadłużenia.

Wykonaj raport BIK

W przypadku gdy nie jesteś pewny czy Twoje osobiste informacje są bezpieczne, możesz skorzystać z raportu BIK. Jest to narzędzie pozwalające sprawdzić Twoje zadłużenie za pośrednictwem Biura Informacji Kredytowej. Dzięki temu w łatwy i bezpieczny sposób możesz upewnić się, czy nie padłeś ofiarą wyłudzenia pożyczki. BIK pozwala także na bieżąco kontrolować zadłużenie, jeśli po prostu chcesz należycie kontrolować swoją sytuację finansową.

Raport BIK jest jednak najbardziej użyteczny w celu wykrywania wyłudzeń w przypadku kiedy masz wątpliwości, czy nie padłeś już ofiarą przestępstwa. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zapobieganie wyłudzeniom, niż walka z nimi w przypadku kiedy już zaistnieją. Najlepszą formą wspomnianego zapobiegania jest skorzystanie z pewnego źródła pożyczki.

Korzystaj z pewnych firm

Jeśli chcesz skutecznie obronić się przed wyłudzeniami pożyczkowymi, niezwykle ważne jest korzystanie ze sprawdzonych pożyczkodawców. Pamiętaj, że nie każda szybka pożyczka online to możliwość wyłudzenia. Rzetelna firma zawsze zapewnia bezpieczeństwo w systemie informatycznym, m.in. poprzez stosowanie podwójnej weryfikacji danych tuż przed przelaniem pieniędzy.

Pamiętaj, aby zapobiegać wyłudzeniom korzystaj z usług bezpiecznych pożyczkodawców. Chroń swoje dane osobowe i zastanów się, czy podawanie ich jest konieczne w każdym przypadku. Upewnij się, jaki jest stan Twojego zadłużenia przy użyciu raportu BIK.

Zobacz także:

Szybka pożyczka 3000 zł - sprawdź jak szybko może być na Twoim koncie!
24 września 2021
Awaria samochodu, wyjazd na wakacje, krótkoterminowa inwestycja, a może zwyczajnie nadarzająca...
Pożyczka na weekend? Pożyczka w sobotę i niedzielę
17 sierpnia 2022
Szykujesz się na krótki weekendowy wypad, ale nagłe wydatki znacznie uszczupliły...
Jesienna ochrona finansów. Jak zabezpieczyć się na wypadek nagłych wydatków?
11 grudnia 2023
Jesień jest momentem przygotowawczym, wiele osób zaczyna analizować swoje przedświąteczne wydatki....