Pożyczki online w czasie inflacji - Feniko.pl

Blog

Pożyczki online w czasie inflacji
Porady
8 września 2022

Pożyczki online w czasie inflacji

Wartość inflacji w 2022 roku zarówno w Polsce, jak i całej Europie drastycznie wzrosła. Polacy borykają się z szybkim wzrostem cen nieproporcjonalnym do wzrostu ich zarobków, dlatego wielu z nich poszukuje alternatywnych sposobów finansowania. Jednym z nich są dodatkowe świadczenia w postaci kredytów czy pożyczek. Jak w czasie dynamiczne wzrastającej inflacji prezentuje się popularność tego rozwiązania? Czy malejąca wartość domowych budżetów jest chętniej zasilana pożyczkami, czy też w obawie o niepewne jutro większość rezygnuje z dodatkowych zobowiązań?

Popularność pożyczek w czasie wzmożonej inflacji

W lutym 2022 roku inflacja wynosiła 8.5%. Lipcowy wskaźnik NBP pokazywał już inflację na poziomie 15.6%. Jak w tym czasie prezentowała się popularność pożyczek? Po delikatnym spadku w kwietniu zarówno liczba podpisanych umów, jak i suma całkowita wzrosły. Można w takiej sytuacji wysnuć wniosek, że większości konsumentów nie odstrasza sytuacja gospodarcza lub wręcz przeciwnie – potrzebują pożyczek do zachowania płynności.

W istocie liczba pożyczek oraz ich całkowita wartość wzrosła, ale nie jest to równoznaczne z większą popularnością dużych inwestycji. Konsumenci pożyczają w dużej mierze niewielkie kwoty od kilkuset do kilku tysięcy złotych, a długość umowy nie przekracza zazwyczaj kilku miesięcy. Dla porównania rynek kredytów hipotecznych w tym czasie zupełnie się załamał, kurcząc się o ponad połowę w stosunku do poprzedniego roku. W lipcu 2022 roku podpisano zaledwie 9 tys. umów na kredyt mieszkaniowy, gdzie w poprzednim roku było tych umów ponad 24 tys.!

Pożyczki online a inflacja

Co więc sprawia, że pożyczki są nadal tak popularne? Inflacja nie ograniczyła tej gałęzi finansowania w głównej mierze z uwagi na wspomniany już charakter tego rozwiązania. Pożyczki online stanowią najczęściej natychmiastowy i krótkoterminowy zastrzyk gotówki, nie ma więc groźby, że rzeczywista wartość pożyczonych pieniędzy ulegnie znaczącemu obniżeniu.

Dodatkową zaletą może być szybkość realizacji. W przypadku pożyczki online gotówka przez internet może trafić na konto nawet po 15 minutach od złożenia wniosku. Co w sytuacji niespodziewanego wydatku jest szczególnie istotne.

Więcej plusów, ale również minusów na temat korzystania z pożyczki w czasach inflacji znajdziesz w jednym z naszych wpisów pt. „Pożyczka pozabankowa — wady i zalety”.

Zobacz także:

Ekspresowa pożyczka, czyli jak szybko i wygodnie zwiększyć swój budżet
11 grudnia 2023
Potrzebujesz nagłego wzmocnienia swojego budżetu? Ekspresowa pożyczka online to rozwiązanie stworzone...
Jak zorganizować wakacje marzeń bez nadmiernego obciążenia portfela?
4 września 2023
Od czasu do czasu każdemu należy się wypoczynek. To normalne, że...
Pożyczka 300 zł bez zaświadczeń - czy to możliwe?
6 sierpnia 2020
Często zdarza się, że nagle zaskakuje nas nieprzewidziany wydatek. Zepsuta pralka,...