Pożyczki online w czasie inflacji - Feniko.pl

Blog

Pożyczki online w czasie inflacji
Porady
8 września 2022

Pożyczki online w czasie inflacji

Wartość inflacji w 2022 roku zarówno w Polsce, jak i całej Europie drastycznie wzrosła. Polacy borykają się z szybkim wzrostem cen nieproporcjonalnym do wzrostu ich zarobków, dlatego wielu z nich poszukuje alternatywnych sposobów finansowania. Jednym z nich są dodatkowe świadczenia w postaci kredytów czy pożyczek. Jak w czasie dynamiczne wzrastającej inflacji prezentuje się popularność tego rozwiązania? Czy malejąca wartość domowych budżetów jest chętniej zasilana pożyczkami, czy też w obawie o niepewne jutro większość rezygnuje z dodatkowych zobowiązań?

Popularność pożyczek w czasie wzmożonej inflacji

W lutym 2022 roku inflacja wynosiła 8.5%. Lipcowy wskaźnik NBP pokazywał już inflację na poziomie 15.6%. Jak w tym czasie prezentowała się popularność pożyczek? Po delikatnym spadku w kwietniu zarówno liczba podpisanych umów, jak i suma całkowita wzrosły. Można w takiej sytuacji wysnuć wniosek, że większości konsumentów nie odstrasza sytuacja gospodarcza lub wręcz przeciwnie – potrzebują pożyczek do zachowania płynności.

W istocie liczba pożyczek oraz ich całkowita wartość wzrosła, ale nie jest to równoznaczne z większą popularnością dużych inwestycji. Konsumenci pożyczają w dużej mierze niewielkie kwoty od kilkuset do kilku tysięcy złotych, a długość umowy nie przekracza zazwyczaj kilku miesięcy. Dla porównania rynek kredytów hipotecznych w tym czasie zupełnie się załamał, kurcząc się o ponad połowę w stosunku do poprzedniego roku. W lipcu 2022 roku podpisano zaledwie 9 tys. umów na kredyt mieszkaniowy, gdzie w poprzednim roku było tych umów ponad 24 tys.!

Pożyczki online a inflacja

Co więc sprawia, że pożyczki są nadal tak popularne? Inflacja nie ograniczyła tej gałęzi finansowania w głównej mierze z uwagi na wspomniany już charakter tego rozwiązania. Pożyczki online stanowią najczęściej natychmiastowy i krótkoterminowy zastrzyk gotówki, nie ma więc groźby, że rzeczywista wartość pożyczonych pieniędzy ulegnie znaczącemu obniżeniu.

Dodatkową zaletą może być szybkość realizacji. W przypadku pożyczki online gotówka przez internet może trafić na konto nawet po 15 minutach od złożenia wniosku. Co w sytuacji niespodziewanego wydatku jest szczególnie istotne.

Więcej plusów, ale również minusów na temat korzystania z pożyczki w czasach inflacji znajdziesz w jednym z naszych wpisów pt. „Pożyczka pozabankowa — wady i zalety”.

Zobacz także:

Na co można wydać pieniądze z pożyczki
30 grudnia 2021
Odpowiedź na pytanie postawione w tytule jest prosta i oczywista. Pieniądze...
Domowy budżet bogatszy o 800 zł. Jak wziąć pożyczkę 800 zł
3 listopada 2023
Zarządzanie domowym budżetem to klucz do finansowej stabilności. Czasami jednak pojawiają...
Kto płaci podatek od pożyczki?
30 grudnia 2021
Podatki to niezbyt lubiany przez nas wszystkich temat, ale czasem zmuszeni...